23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Vingummi- og chokoladefolk går sammen om julekalender

Annonce

Vingummiproducenten Sweetkynd i Aarhus er gået sammen med chokoladevirksomheden Elmelund Chocolatier i Vordingborg og kakaotrøffelproducenten Cocohagen i Humlebæk om et juleprojekt: De tre sender i fællesskab en julekalender med indbyggede økologiske lækkerier i handlen.

Annonce

Det skriver Viborg Stifts Folkeblad.

- Jeg ville ikke selv gide at spise vingummier 24 dage i streg, for jeg er også glad for chokolade. Derfor tænkte jeg, at det kunne være fedt med en økologisk julekalender, der blandede det bedste fra begge verdener, fortæller Sweetkynd-ejer Michelle Le Kynde til avisen.

Annonce

Hun har derfor købt varer fra de to samarbejdspartnere og fået dem gemt side om side med vingummi blandt lågerne i 1.200 julekalendere.

Annonce

Michelle Le Kynde sagde i slutningen af 2019 sit job op for arbejde på fuld tid med Sweetkynd fra 1. januar 2020, skriver Viborg Stifts Folkeblad.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|