23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Arla investerer over 300 millioner kroner i Esbjerg-produktion

Salget af Arlas Starbucks-produkter buldrer afsted. 

Det får nu mejerikoncernen til at investere 305 mio. kr. i sin mejeriproduktion i Esbjerg, 

Det skriver JydskeVestkysten.

For omkring ti år siden indgik Arla en 21-årig licensaftale om produktion og salg af kaffedrikke med det amerikanske kaffebrand Starbucks.

Salget er sidenhen gået strygende. Samtidig er antallet af medarbejdere hos Arla i Esbjerg i dag  fordoblet, hvor man nu har 440 ansatte.

Den kraftige udvidelse omhandler en markant forøgelse af produktionskapaciteten, samt lagerkapacitet og optimering af logistikken for udlæsning af færdigvarer.

Arla påbegynder udvidelsen i denne uge, som komplementeres af mejerigigantens anden væsentlige produktionsenhed, Cocio Chokolademælk, hvor fremstillingen af Starbucks-produkterne ligeledes fylder mere og mere.

- Vi er ramt af en forbrugertrend, og samtidig er vores produkter kendt som højkvalitetsprodukter, fortæller Claus Nielsen, der er Site Director hos Arla i Esbjerg, til JydskeVestkysten.

Størstedelen af produktionen eksporteres i dag til mere end 50 lande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094