23948sdkhjf

McDonald’s har genvundet retten til Big Mac

Sel vom de fleste mennesker verden over forbinder "Big Mac" med McDonald’s ,var det ikke nok til at vinde kampen om varemærket over den irske konkurrent Supermac’s i 2019. McDonald’s ankede afgørelsen, og nu er der truffet ny afgørelse i sagen: McDonald's har igen rettighederne til varemærket Big Mac.

Det fortæller Patent- og Varemærkestyrelsen i en pressemeddelelse.

Da den 20 år gamle registrering af varemærket ”Big Mac” blev ophævet af det europæiske varemærkekontor, EUIPO, kom det som en overraskelse for mange – og muligvis også for McDonald’s, der valgte at anke afgørelsen til Boards of Appeal, der er ankenævn for EUIPOs afgørelser.

- Det koster tid og penge at opbygge et stærkt brand, og derfor er det væsentligt, at man passer på det. Det gør man blandt andet ved at bruge sit varemærke aktivt og sørge for at gemme dokumentation for, at det bliver brugt, siger Henriette Vængesgaard Rasch, der er varemærkechef i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Det var netop dokumentationen, der var i spil for McDonald’s i forhold til et af burgerkædens mest ikoniske produkter.

- Dokumentationen skal være i orden

- Når man har et varemærke, men ikke kan dokumentere, at det bliver brugt, kan man ende med at miste retten til det. Det vil være rigtig ærgerligt for enhver virksomhed at ende i sådan en situation. Derfor gælder det om at have dokumentationen i orden, siger Henriette Vængesgaard Rasch.

Boards of Appeal accepterede, at der blev fremlagt supplerende materiale for at bevise, at McDonald’s reelt havde brugt varemærket. Ankenævnet havde samtidig en række kommentarer til det materiale, der dannede baggrund for den første afgørelse. I afgørelsen fra 2019 blev det bemærket, at den medsendte Wikipedia- artikel ikke kunne betragtes som en sikker informationskilde, mens Boards of Appeal lagde vægt på, at uddraget fra Wikipedia indeholdt referencer og links til velrenommerede kilder, og derfor ikke helt kunne tilsidesættes.

McDonald har nu Boards of Appeals ord for, at kæden har retten til ordmærket Big Mac for både burgere og restaurantvirksomhed. Det er som udgangspunkt muligt at anke Boards of Appeals afgørelser i to måneder fra sagens afgørelse, oplyser styrelsen.

Af irske Supermac's hjemmeside fremgår det, at kæden nu har en burger med navnet Mighty Mac på menuen.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079