Automatiseret desinfektion reducerer risikoen for listeria og salmonella i fødevareproduktionen
Med stigende krav til dokumenteret hygiejne oplever JIMCO A/S stor interesse for deres automatiserede desinfektionssystem FLO-D®, baseret på UV-C og naturens egne mekanismer – helt uden vand eller kemi. Systemet reducerer mikroorganismer som listeria, salmonella og skimmelsvamp og sikrer en ensartet behandling af hele produktionsmiljøet – selv i svært tilgængelige områder. Samtidig giver løsningen datalogging og dokumentation, som både myndigheder og detailkæder i stigende grad efterspørger. Med FLO-D® kan fødevareproducenter være på forkant og imødekomme de stigende krav fra supermarkeder og kunder – samtidig med, at de beskytter både deres produkter og omdømme. En løsning, der kombinerer sikkerhed, effektivitet og bæredygtighed – og som typisk tjener sig hjem på under ét år.
Med stigende krav til dokumenteret hygiejne og et øget fokus på fødevaresikkerhed oplever Jimco A/S fra Langeland en markant interesse for deres kemikaliefrie desinfektionssystem FLO-D® – som allerede anvendes i fødevareindustrien og er kendt for sin driftssikkerhed og dokumenterede effekt.
“Vi kan dokumentere, at vi fjerner mikroorganismer som listeria, salmonella og skimmelsvampe – også i svært tilgængelige områder,” fortæller Jimmy Kjølby Larsen, adm. direktør hos Jimco A/S i Rudkøbing.
Virksomheden har udviklet desinfektionssystemet FLO-D®, som allerede er i brug i flere fødevarevirksomheder. Systemet anvender en kombination af UV-C-lys og ozon, og renser hele produktionsområdet ved at lade den aktive luft cirkulere – helt ud i hjørner, afløb og ventilationskanaler. Alt sker uden fysisk kontakt og uden at efterlade rester i produktionsmiljøet.
Aktuel problematik: Listeria truer fødevaresikkerheden
De seneste år har vist, at listeria og salmonella fortsat er en alvorlig trussel i fødevareindustrien – særligt i miljøer med høj luftfugtighed og lave temperaturer, hvor bakterierne kan overleve i årevis. Flere producenter har måttet tilbagekalde varer, og detailkæder strammer nu kravene til dokumenteret hygiejne hos deres leverandører.
“Vi oplever en stigende interesse fra producenter, der ønsker at være på forkant og undgå de store konsekvenser, der følger med en tilbagekaldelse. Med vores løsning får de ikke kun en effektiv desinfektion – de får også mulighed for at dokumentere deres proces over for både myndigheder og kunder,” siger Jimmy Kjølby Larsen, adm. direktør hos Jimco A/S.
Han tilføjer:
“Vi ser nok ind i en fremtid, hvor supermarkederne kommer til at lægge pres på leverandørerne for at undgå de her tilfælde, hvor de er nødt til at tilbagekalde varer. Her giver vores teknologi dem mulighed for at være et skridt foran og dokumentere et rent produktionsmiljø.”
Naturens teknologi – uden menneskelige fejl
I modsætning til traditionelle metoder, hvor rengøringspersonale skal bruge timer på at komme ind i alle kroge med vand og kemi, håndterer FLO-D® desinfektionen automatisk og ensartet – hver gang.
“Vi udnytter ilten i luften– naturens eget rengøringsmiddel. Ved at kontrollere processen nøje sikrer vi, at alle overflader, som luften kommer i kontakt med, bliver behandlet. Det betyder, at intet bliver overset, og vi kan derfor give vores kunder en garanti,” forklarer Jimmy Kjølby Larsen.
Fordelene ved FLO-D® systemet:
✔ Reducerer listeria, salmonella og skimmel – dokumenteret effekt i fødevareindustrien
✔ Anvender hverken vand eller kemikalier – ingen rester i produktionen
✔ Automatiseret desinfektion – sparer tid, minimerer menneskelige fejl
✔ Datalogging og dokumentation – opfylder myndighedskrav
✔ Cloud-løsning til monitorering af flere fabrikker
✔ Typisk tilbagebetalingstid på under ét år (ifølge europæiske standarder)
En løsning til et stigende problem
Listeria monocytogenes er en udfordrende miljøbakterie, der jævnligt introduceres i produktionsmiljøer og kan gemme sig i udstyr, afløb og kanaler. Det stiller store krav til både metode og dokumentation.
“Fremtidens leverandører skal kunne bevise, at deres produktionsmiljø er rent og kontrolleret. Med FLO-D® kan man både beskytte sine kunder og sin forretning,” fastslår Jimmy Kjølby Larsen.