Brugt robot fra BILA Service halverer omkostningerne
Hos DFI-Geisler stod man med en limningsproces ved kantlimeranlægget, som krævede to medarbejdere: én til manuelt at ilægge tunge bordplader, og én til at vende og flytte dem langs rullebaner. Processen var både arbejdskrævende, tidskrævende og løntung.
I samarbejde med BILA Service besluttede DFI-Geisler at investere i en renoveret robotcelle, der integreres med kantlimeranlægget. Robotten er ikke ny, men renoveret, og leveres med garanti. Ifølge DFI-Geisler fremstår den som ny både i præstation og udseende, og prisen ramte deres investeringsramme særdeles passende.
Resultaterne taler for sig selv: Antallet af medarbejdere til processen er reduceret med 50 % - i dag kan én medarbejder håndtere hele limningsprocessen. Produktionstiden er også næsten halveret; fra tidligere syv dage til nu fire dage fra produktionsstart til bordpladen er klar til forsendelse. Samtidig har løsningen givet DFI-Geisler en fleksibel og fremtidssikret opsætning, med mulighed for at fordoble kapaciteten.
Læs hele casen her og find inspiration til hvordan BILA Service kan hjælpe din virksomhed.
Læs mere om BILA Service her