23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ansatte sikrer Biscas overlevelse

Medarbejderne har i dag et stort aktiv i, at kagefabrikken på tre år har hentet en gevinst på 10 mio. kr.

Bisca, der beskæftiger 250 ansatte på Møn, har i længere tid haft fokus på at nedbringe fabrikkens energiomkostninger. Og efter tre år har timelønnede, funktionærer, håndværkere og ledere i fællesskab bidraget til at energiregningen er reduceret med 10 mio. kr. Det fortæller teknisk chef Per Jensen til DR P4 Sjælland.

- Som det ser ud lige nu, er vi blevet væsentligt mere effektive, og det er et led i at beholde produktionen i Danmark. Det er desværre lidt en brændende platform, at hvis vi ikke hele tiden bliver bedre og bedre, bliver vi overhalet af virksomheder udefra, udtaler Per Jensen til P4.

Læs også: Bisca: Beat Polen

De mange ideer er blevet fundet i arbejdstiden, hvilket i perioder har betydet mindre produktion. Per Jensen understreger, at det alligevel har været det hele værd, fordi spareprojektet generelt har bevirket en positiv kulturændring på arbejdspladsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.12