23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Saucevirksomhed er solgt

Skanderborg-virksomheden J/D Sauce, der især handler med japanske saucer, er blevet solgt, oplyser den hidtidige indehaver, Bent Jensen, i en pressemeddelelse.

Køberne er tre midtjyske forretningsfolk, Anders Larsen, Stig Meyer Jensen og Nicolaj Lauersen, hvoraf førstnævnte med omgående virkning har overtaget posten som administrerende direktør.

De nye ejere har erfaring fra branchen og ønsker at videreføre driften af J/D Sauce som hidtil, "dog naturligvis med vækst for øje", fremgår det af meddelelsen.

Bent Jensen fortsætter i virksomheden og vil hjælpe Anders Larsen med at opretholde forbindelsen til kunder og leverandører.

J/D Sauce beskæftiger sig hovedsageligt med at importere japansk soya, som tappes på mindre enheder og sælges som private label til detailkunder og foodservice i syv lande.

Virksomheden har de seneste år udvidet sortimentet med et bredt udvalg af asiatiske fødevarer. Der er seks ansatte fordelt på produktion og administration.

Bent Jensen grundlagde J/D Sauce i 1998

BREAKING
{{ article.headline }}
0.077