23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Det sker: Seminar om fødevareoverførte sygdomme i DK

DTU Fødevareinstituttet inviterer til seminar om fødevareoverførte sygdomme den 13. juni 2013. Samtidig offentliggøres de væsentlige salmonellasmittekilder i 2012.
Annonce

Hvert år bliver danskerne syge af sygdomme, der overføres fra de fødevarer, vi spiser. Zoonosecentret i DTU Fødevareinstituttet vil på et seminar præsentere forekomsten af sygdomsfremkaldende organismer i fødevarer og dyr i Danmark.

Hvilke fødevarer har været årsag til flest salmonellainfektioner i mennesker i 2012? Hvilke fødevareoverførte sygdomsudbrud blev registreret i 2012? Hvordan sikrer slagtere og supermarkeder, at svinekødet i detailleddet ikke bliver forurenet med salmonella? Og hvilke nye initiativer tager myndighederne for at håndtere fødevareoverførte sygdomme fra frugt og grønt?

Annonce

Det er nogle af de spørgsmål, oplægsholderne vil forsøge at besvare på et åbent seminar i anledningen af, at DTU Fødevareinstituttet offentliggør den årlige rapport om forekomsten af sygdomme, der kan smitte fra dyr og fødevarer til mennesker. Oplægsholderne kommer både fra DTU Fødevareinstituttet, Fødevarestyrelsen og Statens Serum Institut.

Annonce

Seminaret indgår i rækken af åbne institutseminarer om fødevaresikkerhed, ernæring, fødevarekvalitet, fødevareteknologi samt miljø og sundhed, som DTU Fødevareinstituttet løbende holder om instituttets forskning, myndighedsbetjening og aktuelle emner.

Annonce

For yderligere information og tilmelding, se

Food.dtu.dk Annonce
Annonce

Kilde: DTU Fødevareinstituttet

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|