23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Søskendepar forhandler nu om salg af Danmarks største vingård

Annonce

Efter at have sat Danmarks største vingård til salg for nogle måneder siden venter søskendeparret bag Dyrehøj Vingaard ved Kalundborg Fjord,  Betina Newberry og Tom Christensen, stadig på at få solgt.

Men flere står på spring til at overtage vingården, som har et prisskilt på 39 millioner kroner, fortæller Børsen.

Annonce

- Interessen er stor, men det er klart, at der selvfølgelig også er en del nysgerrige, for den høje pris sorterer mange fra. Vi har fået flere kvalificerede henvendelser fra både danske og udenlandske købere og er også i forhandlinger om salg, siger mægler Frank Poll fra erhvervsmægleren EDC Poul Erik Bech til mediet.

Annonce

Han oplyser, at der er kommet godt 10 seriøse henvendelser på vingården - og at det er første gang, en kommerciel vinproduktion er til salg i Danmark. Vingården hælder vin på cirka 50.000 flasker om året.

Annonce

Dyrehøj Vingård begyndte vinproduktionen for 15 år siden, dengang med et par tusinde vinstokke. Det er siden da vokset til over 50.000 planter og en to-cifret millionomsætning - og siden 2019 med overskud på bundlinjen. 

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01