23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kæmpe choko-nyhed i forladt butik

Investor afslører, at der kommer liv i tomme butiks-kvadratmeter

Anders Ulrik Sørensen, der stammer fra Vrå, bekendtgjorde 1. februar, at han havde købt Frilandsvej 100 i Hjørring.

Kvadratmeterne har stået tomme siden Aldi sagde farvel til Danmark, men nu afslører investoren, hvad der kommer til at ske på adressen - i hvert fald delvist:

Fra 1. april er 350 kvadratmeter af ejendommen således udlejet til Spangsberg Chokolade.

Det skriver Anders Ulrik Sørensen på sin facebook-side.

Han oplyser endvidere, at chokolade-mastodonten åbner for kunderne 26. april på adressen.

Det vil være det 18. fabriksudsalg, som Spangsberg åbner - det første af slagsen i Vendsyssel, men det andet i Nordjylland, da man også har et i Aalborg.

Spangsberg skriver på sin hjemmeside om sine fabriksudsalg:

"Når vi åbner dørene til et af vores fabriksudsalg, er det bl.a. med de varer, som i ugens løb er blevet lidt for store, lidt for små, skæve eller måske for lange eller korte. I stedet for at kassere dem, pakker vi dem i II-sorterings kasser til en god pris".

Solgte virksomhed

Anders Ulrik var en del af duo, som i sin tid startede virksomheden Intelligent Marking, hvor en robot automatisk og via GPS-teknologi optegner striberne på sportsanlæg.

Virksomheden blev efterfølgende solgt for et millionbeløb.

Selv om Spangsberg nu rykker ind på Frilandsvej 100, så vil der fortsat være ledige kvadratmeter på matriklen - helt nøjagtig er der fortsat et lejemål ledigt på 614 kvadratmeter.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.113