23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Det sker: Eksportfremstød i Centraleuropa

Eksportrådet inviterer danske virksomheder med på vigtig fødevaremesse i Centraleuropa i 2014.

Fødevareindustrien i Centraleuropa (Tjekkiet, Ungarn & Slovakiet) rummer et væsentligt potentiale for danske virksomheder. Det oplyser Eksportrådet, som arrangerer et fælles eksportfremstød for danske virksomheder på messen SALIMA/MBK/INTECO i Brno den 25.-27. februar 2014.

- Messen samler en række af regionens fødevarevirksomheder, emballageindustri og bagerisektoren og er derfor en oplagt indgangsvinkel for danske virksomheder for at udforske nye forretningsmuligheder i regionen, og er blandt andet en mulighed for at etablere og udbygge kontakter til kunder eller agenter i regionen, skriver Eksportrådet på sin hjemmeside.

Det er især virksomheder, der tilbyder løsninger og teknologier til forskellige led i fødevareprocessen - fra bearbejdning og forædling til pakning og transport, der er efterspørgsel på.

Læs mere om

eksportfremstødet
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|