23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danish Crown nyder godt af stærke priser – men holder øje med konkurrenter

Lavt udbud sikrer høje priser i Europa, mens Danish Crown holder øje med konkurrenter på verdensmarkedet

De fortsat gode priser på oksekød på det europæiske marked får nu Danish Crown til at holde øje med oversøiske konkurrenter.

Det fortæller slagterriet i sin seneste markedsberetning.

- Der er markant forskel på det europæiske marked og verdensmarkedet. Derfor holder vi også løbende øje med, om nogle af vores oversøiske konkurrenter begynder at gå i det europæiske marked med andre priser og dermed skubber til spotmarkedet, men det er ikke noget, der har effekt indtil videre, udtaler salgsdirektør i Danish Crown Beef Henning Sønnichsen.

Især Italien og Spanien holder hånden under markedet i Sydeuropa, mens Grækenland er på vej tilbage med stigende efterspørgsel. Uden for Europa er billedet et andet. Her er aktiviteten lav på alt andet end biprodukter, og salgspriserne ligger på et lavere niveau.

De høje, europæiske priser skyldes primært et lavt udbud, der holder priserne oppe selvom efterspørgslen ikke er prangende.

- Det danske marked er fortsat præget af et fint kampagnetryk og en jævn dagligdagsafsætning, mens Sydeuropa stadig aftager pæne mængder til gode priser på de udvalgte varer til den del af Europa, udtaler Henning Sønnichsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094