Fredag holdt Jakobsens rejsegilde på en 2.000 kvadratmeter stor tilbygning, der i første omgang skal udvide den eksisterende lagerkapacitet, men som på sigt vil kunne bruges til produktion. Virksomheden har nemlig nogle ambitiøse vækstmål, skriver Herning Folkeblad.
Annonce-Vores mål er at vækste 80 procent i løbet af de kommende tre år, siger direktør og hovedaktionær Helle Reinevald til avisen.
AnnonceI Danmark er det svært at vide flere markedsandele, men Helle Reinvald oplyser, at Jakobsens netop har fået sin første kunde i USA. Derudover er Kina og Skandinavien honningproducentens hovedmarkeder, hvor blandt andet en ny aftale med svenske Axfood tegner sig lovende.
Annonce- Man kan sammenligne Axfood lidt med Coop i Danmark. Alene den aftale giver os en øget omsætning på 10 procent, fortæller hun til folkebladet.
AnnonceDen nye tilbygning ventes klar til brug i marts 2014.
Annonce