23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

EU forsøger at redde aftale trods Trumps trusler

Tirsdag vil det formentlig stå klart, om Trump udfordrer handelsaftalen mellem EU og USA med nye toldtrusler. EU-Parlamentet har udskudt godkendelse af aftalen
Annonce

Stormen over Grønland havde knapt lagt sig, før USA's præsident, Donald Trump, i weekenden sendte en ny uberegnelig vejrfront ind over Europa.

Meldinger fra Trump om nye toldsatser som svar på en dom fra USA's højesteret skabte igen usikkerhed for europæiske virksomheder.

Annonce

Mandag valgte EU-Parlamentet derfor at udskyde godkendelsen af handelsaftalen mellem EU og USA på ubestemt tid.

Både EU-landene og EU-Kommissionen lægger dog op til ufortrødent at holde kursen direkte igennem stormvejret.

Målet er at fastholde Trump på handelsaftalen, som EU sidste år indgik med USA om 15 procent told.

Det sagde talsmand for EU-Kommissionen Olof Gill mandag.

- Vores intention er at implementere og overholde aftalen, som vi indgik med USA.

- På samme måde forventer vi, at USA fortæller, hvad der foregår, så de også kan fortsætte med at implementere aftalen, sagde Olof Gill.

Dermed lægger EU-Kommissionen op til, at EU og USA skal fortsætte samhandlen over Atlanten som hidtil, mens man afklarer de seneste meldinger fra Trump.

- En aftale er en aftale, sagde Gill mandag.

Annonce

Det er også holdningen blandt EU-landene, herunder Danmark.

Deres faste repræsentanter mødtes mandag i et sikkert rum under Ministerrådets bygning i Bruxelles for at diskutere situationen.

Opgøret blev udløst fredag, hvor USA's højesteret med stemmerne seks mod tre afgjorde, at Trump ikke havde beføjelser til at indføre de toldsatser, som rystede den globale handel sidste år.

Trumps reaktion var at henvise til sektion 122 i den amerikanske "Trade Act of 1974". Den giver præsidenten beføjelse til i særlige situationer at indføre importrestriktioner i 150 dage.

På den baggrund annoncerede han en global told på ti procent på importvarer.

Lørdag sagde han, at han ville hæve tolden til 15 procent. Der kom dog ikke en ny såkaldt executive order lørdag.

Det kan vise sig at blive meget afgørende, siger Peter Bay Kirkegaard, seniorchefkonsulent i DI.

Annonce

Han forventer, at der tirsdag vil være en afklaring på, om Trump reelt udfordrer aftalen med EU eller ej.

- Den nye straftold skal træde i kraft tirsdag. Lige nu er den på 10 procent. Det er det, der fremgår af den executive order, som den amerikanske administration kom med fredag.

- Lørdag sagde Trump, at han vil hæve satsen til 15 procent. Men der er ikke klarhed over, hvorvidt de 15 procent bliver ført ind i ordren, som kom fredag.

- Hvis satsen ender på 10 procent, så lægger det sig inden for rammerne af EU-USA-aftalen, sagde Peter Bay Kirkegaard mandag.

Trump bruger de særlige executive orders eller præsidentielle direktiver til at gennemføre politik, som ikke kræver Kongressens godkendelse.

De virker med andre ord på samme måde som lovgivning. Derfor er det helt afgørende, om Trump fører de 15 procent ind i direktivet fra fredag eller ej.

Annonce

Trump har i løbet af sit første år som præsident gang på gang udtalt, at han vil gøre ting, som siden blev droppet. Senest har Trump eksempelvis nedtonet kravet om ejerskab over Grønland.

Ender satsen på 15 procent, er det ifølge Peter Bay Kirkegaard til gengæld "tvivlsomt", om det lever op til aftalen med EU. Dermed vil EU stå i en ny situation.

Trumps meldinger fik i weekenden formanden for EU-Parlamentets handelsudvalg, Bernd Lange, til at foreslå at suspendere vedtagelsen af handelsaftalen med USA.

- Før der kan tages yderligere skridt, har vi brug for klarhed og retssikkerhed, sagde Lange, der er medlem af EU-Parlamentet fra Tyskland søndag ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

Det forslag fik mandag opbakning i EU-Parlamentets handelsudvalg.

Næstformand i EU-Parlamentet Christel Schaldemose (S) udtrykker forståelse for beslutningen.

Annonce

- Jeg synes generelt, at vi skal være nogen, man kan regne med. Så når vi har indgået en aftale, skal vi holde den.

- Men det gør den anden side ikke, og så det er fair nok lige at pause aftalen, mens man finder ud af, hvad der er op og ned, siger Schaldemose.

Handelsaftalen med USA er først endeligt godkendt af EU, når EU-Parlamentet siger ja.

Det var meningen, at EU-Parlamentet skulle have stemt om aftalen tirsdag.

/ritzau/

Det sagde højesteret om Trumps told

* Den amerikanske præsident, Donald Trump, havde ikke juridisk grundlag for at indføre straftold mod en lang række lande, fastslog den amerikanske højesteret fredag. Det skete med stemmerne 6-3.

* Ifølge højesteretten overskred Trump sine beføjelser, da han indførte en lang række forhøjede toldsatser.

* Trump indførte straftolden ved brug af loven International Emergency Economic Powers (IEEPA). Loven er lavet til nationale nødsituationer, men ifølge landets højesteret giver den ikke præsidenten bemyndigelse til at indføre forhøjede toldsatser bredt.

* Ifølge den amerikanske forfatning er det Kongressen - og ikke præsidenten - der har beføjelse til at pålægge told og regulere USA's handel med udlandet.

* Flere amerikanske virksomheder og delstater har anlagt sag mod USA's administration, fordi de mener, at præsident Donald Trump har overskredet sine beføjelser.

/ritzau/

Ritzau

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|