23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Underskuddet vokser i Andersen Bakery

Det dansk-japanske bagerkoncept Andersen Bakery kører fortsat med underskud i Danmark.

Siden Andersen Bakery åbnede sin første butik i Danmark i 2008 er underskuddet kun vokset. Det skriver Berlingske Business i dag.

I det seneste regnskabsår, som gælder for perioden 2012/13, kom bagerkæden ud med et underskud på 18 millioner kroner. Men den negative udvikling kan ikke bremse ambitionerne om vækst på det danske marked.

- Det tog Andersen Bakery næsten 30 år at skabe en profitabel forretning i USA, siger Takanori Teshima, som er direktør for Andersen Bakery i Danmark til Berlingske.

Hun fortæller, at der derfor ikke er planer om at stoppe sine aktiviteter i Danmark. Tværtimod er der lagt planer om at åbne nye bagerforretninger på dansk jord i løbet af 2014/15. I forvejen har Andersen Bakery butikker på Østerbro, Frederiksberg og i Tivoli.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02