23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

1 million pizzaer kræver mere plads

Den ekspansionssultne pizzakæde Domino's er i fuld gang med at udvide lager og bageri, så kapaciteten kan følge med udvidelsen af restauranter.

Det er ikke kun nye restauranter, der skal til for at drive væksten i Domino's Pizza. Dansk kvalitet er et af de væsentligste konkurrenceparametre, fortæller Domino´s direktør Carsten Kjems Falk.

- Det er vigtigt for os, at vi leverer Danmarks bedste pizzaer i samme høje kvalitet hver gang. Derfor bruger vi primært råvarer produceret i Danmark. Vores ost er fra danske malkekøer, vores grøntsager er fra danske gartnerier, og vores eget bageri i Roskilde producerer årligt frisk dej til mere end 1 milion pizzaer, som naturligvis er med mel fra danske marker, forklarer Carsten Kjems Falk og fortsætter:

- Vi er i øjeblikket ved at udvide vores lager og bageri for at kunne følge med den store efterspørgsel og vores udvidelse af butikker.

I den seneste tid har Domino's udvidet til Næstved, Køge og Hillerød, og om et par uger følger Holbæk.

Danmark fik sin første Domino’s Pizza i 1997. Det var brødrene Dominicks, der åbnede den første pizzabar for 50 år tilbage og siden har konceptet spredt sig hastigt, så der i dag er cirka 12.000 Domino’s Pizza resturanter på verdensplan.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|