23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fiskeristart med lidt »tynde« blåmuslinger

Limfjordens flåde af muslingefartøjer stævner ud på mandag til en ny sæson, hvis alt går efter forventningerne.
Annonce

- Det eneste forbehold handler om, hvor meget ilt, der er på bunden i de områder, hvor vi vil starte fiskeriet, siger formanden for Centralforeningen for Limfjorden, Svend Åge Poulsen, Hvalpsund.

Det er Naturstyrelsens miljøskib ”Limgrim,” der måler iltindholdet, men fiskere er fortrøstningsfulde, for flere blæsende dage har rørt rundt i vandet og temperaturen er også faldet. Begge dele fremmer iltindholdet ved bunden.

Annonce

Men den varme sensommer har tilsyneladende hæmmet muslingernes appetit. I hvert fald er de ikke så kødfulde, som fiskerne og industrien helst vil have dem.

Annonce

Formand for foreningen Muslingerhvervet Viggo Kjølhede fortæller, at de seneste analyser viser en kødprocent på mellem 14 og 15, og man vil helst have en kødprocent fra 15 og opad.

Annonce

Men det går an at starte med muslinger der er ”lidt tynde i det”. Og rent faktisk kan kødprocenten også ændre sig til den gode side i løbet af kort tid.

Annonce

Havde forholdene været ideelle, ville fiskeriet være startet allerede 1. september.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03