23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ældgammel drik udfordrer markedet for læskedrik

Fødevareekspert og produktudvikler ved Nordic Food Lab eksperimenterer i øjeblikket med den ældgamle drik kombucha. Inden jul vil produktet kunne afprøves hos Mikkeller & Friends, som et alternativ til en alkoholfri læskedrik.

Navnet kombucha dækker over en gæret, let perlende drik brygget på grøn eller sort te tilsat sukker og et bakteriemix holdt sammen af cellulose, oplyser dagbladet Børsen.

Jonas Astrup Pedersen, kandidat i fødevarevidenskab og produktudvikler på Nordic Food Lab, har i et personligt fritidsprojekt med en bryggeriuddannet kammerat i det seneste år udviklet på en serie af kombuchaer til det danske marked. Inden jul vil han og vennen forsøgsvis lade kunder på Mikkeller & Friends i København smage på deres udgave af kombuchaen.

Jonas Astrup Pedersen og kollegerne på Nordic Food Lab har blandt andet eksperimenteret med at udskifte sukker med honning og teen med frugt- eller grøntsagsjuice.

Fødevarevareeksperten ser Kombuchaen som et oplagt alternativ til restauranters udvalg af alkoholfrie drikke.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04