23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mette Munk A/S får sydkoreansk samarbejdspartner

Kagefirmaet Mette Munk underskriver i dag en kontrakt med en sydkoreansk samarbejdspartner, der skal bringe det fynske bagværk ind på de sydkoreanske kaffeborde.

Mette Munk A/S har på trods af krisetider udvidet produktionen i Odense fra 55 til 90 ansatte og nu søger man nye muligheder på det sydkoreanske marked med indgåelse af en reel samarbejdeaftale med en sydkoreansk partner, skriver Dr.dk/Fyn.

Læs også:

Dansk fødevarer tager et smut til Sydkorea og Kina

Middelklassen vokser i Sydkorea, og det er et godt sted at komme ind, fortæller salgsdirektør hos kageproducenten Mette Munk, Claus Olsen.

- Det er et stort marked, hvor der er en 50 millioner mennesker med en relativ høj indkomst, så vi forventer meget af det, siger salgsdirektør Claus Olsen hos Mette Munk A/S.

Mette Munk blev etableret i 1993 og blev i 2011 og 2012 kåret som gazellevirksomhed af Børsen.

Læs også:

Dansk-koreansk samarbejde om økologi og dyrevelfærd indledes

Originalartikel
BREAKING
{{ article.headline }}
0.137