200.000 forbrugere har deltaget i Coops kundeundersøgelse, der for femte gang i streg viste en stigende tilfredshed i alle 5 kæder, Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen/LokalBrugsen, Fakta og Irma.
NPS-Score over 90For første gang i Kundemeterets historie har Coop nu to butikker med en såkaldt NPS-score (et mål for kundernes loyalitet, red.) på over 90, hvilket er en ekstremt høj score. Det er Dagli’Brugsen Hellested og Dagli’Brugsen Skovby, der dermed har overhalet den mangeårige nummer 1 i målingerne, SuperBrugsen Fensmark, der også er gået frem i den seneste måling og ligger på en delt tredjeplads blandt alle butikkerne i Coop.
Analysen bekræfter, at det er vigtigt for kunderne, at den generelle indkøbsoplevelse løftes, hvor det skal være nemt at handle i butikkerne. Samtidigt ses en stor sammenhæng mellem kundeloyaliteten og forbrugernes behov for at blive inspireret til det daglige indkøb.
Samtlige af Coops kæder går frem på disse punkter:
- Der er god overensstemmelse mellem pris og kvalitet
- Produkterne i frugt- og grøntafdelingen er friske
- Butikken har et godt udvalg af frugt og grønt
- Butikken har et godt udvalg af kød
Kunderne har vurderet deres lokale butikker på væsentlige punkter og er blevet spurgt, om de vil anbefale butikken til andre. Det resulterer i en rapport til hver enkelt butik.
- Rapportens resultat – at kunderne er blevet mere tilfredse med at handle i vores butikker - er selvfølgelig glædeligt. Men det vigtigste formål med undersøgelsen er at få viden fra kunderne om, hvor vi kan gøre det endnu bedre, siger koncerndirektør Michael Løve, Coop.
- Det gjorde vi i hver enkelt butik, da vi havde gennemført den i foråret, og jeg tror, at vores fremgang nu blandt andet hænger sammen med, at kunderne kan se, at vi har lyttet til dem, siger Michael Løve.