Mette Munk, der producerer dybfrossent bagt og ubagt brød, har kæmpestor succes under den nye ejer, IAWS International.
Det seneste regnskab, som kun dækker perioden 1. januar-31. juli 2014, viser et overskud på knap 29,4 millioner kroner. Det er langt over gennemsnittet for de seneste tre regnskabsår - og altså opnået i løbet af bare syv måneder, fordi ledelsen har besluttet at ændre regnskabsår, så man fremover følger den nye koncerns regnskabsår. Mette Munk skiftede ejer fra KALA til IAWS i juni 2014.
AnnonceVæksten er sket både i Danmark og på eksportmarkederne, og ledelsen betegner resultatet som "meget tilfredsstillende". Bruttofortjenesten var på lige knap 50 millioner kroner, sammenlignet med knap 66 millioner for hele året forinden.
Annonce Udvider i OdenseMette Munk er i gang med at udvide bygningerne i Odense til øget frysekapacitet, og der er også planer om at udvide produktionslinjerne. Alt sammen udtryk for, at virksomheden regner med fortsat vækst på både hjemme- og eksportmarkederne.
AnnonceVirksomheden har også løbende investeret i at reducere miljøbelastningen, hvilket har givet besparelse på energiforbruget.
Annonce Annonce