En fuldstændig omlægning af salget har vist sig at være en stor succes for Byens Grønttorv i Fredericia. Ejerne lukkede for tre år siden butikken i Midtpunktet i Fredericia og satsede i stedet på engros- og websalg, og det har medført næsten en tredobling af omsætningen, skriver Fredericia Dagblad
Salget af frugt og grønt foregår nu for langt størstepartens vedkommende til firmaer, til restauranter og til Fredericia Kommune, men helt almindelige forbrugere kan også handle i webshoppen.
Forretningen er ejet af Johnny Andreasen og Lars Lodahl, og da de lukkede butikken i Fredericias midtby, var det især på grund af konkurrencen fra dagligvarebutikkerne.
-Da Lidl kom til Danmark, blev der vendt op og ned på det danske grøntsagsmarked. Lidl læste markedet og satsede på frugt og grønt. Da de startede, solgte de agurker til to kroner, som kostede fem kroner i indkøb. Det smittede af på hele markedet, og folk købte alle basisvarer i dagligvarebutikkerne.
Det kunne vi tydeligt se, for folk kom med poser fra Fakta og Netto, når de kom ind til os for at købe specialvarer som for eksempel søde kartofler, fortæller Johnny Andreasen til avisen.