Viborg Bryghus får plads i Hobro
Forpagtning af Bie's Bryghus giver nye muligheder
En nylig konkurs hos Bie's Bryghus' tidligere forpagter har banet vejen for Viborg Bryghus, som hidtil har haft en produktionsaftale med selskabet Mundskænk ApS, der i forrige uge indgav frivillig konkursbegæring.
I al hast har bestyrelserne for henholdsvis Bie's Bryghus og Viborg Bryghus således lavet en forpagtningsaftale, der for begge parters vedkommende beskrives som en unik strategisk mulighed.
Bie's Bryghus får en sikker og stabil samarbejdspartner, og Viborg Bryghus får mulighed for at øge kapaciteten og få mere fleksibilitet i den daglige drift.
Bedre brygudstyr
- Da brygudstyret i Hobro er noget bedre end vores eksisterende bryggeri, giver det os allerede nu mulighed for at producere mere og bedre øl, ved at fordele brygningen mellem de to lokationer optimalt. Og kigger vi lidt længere frem i tiden, vil vi efter en opskalering i Viborg stadig have muligheden for at producere spændende varianter i mindre batches på anlægget i Hobro, forklarer Thomas Sørensen, der er formand for bestyrelsen hos Viborg Bryghus, til avisen.
Forpagtningsaftalen giver Viborg Bryghus retten til al produktion og salg af øl under navnet Bie's Bryghus, der står stærkt i Hobro og i Mariagerfjord Kommune.