Med omkring 80.000 ton stivelse udvundet af 357.000 ton kartofler satte Karup Kartoffelmelfabrik i den netop afsluttede sæson for 2014/ 2015 ny rekord. Aldrig har fabrikken kørt så mange stivelseskartofler gennem systemet, og aldrig før har den fremstillet så meget kartoffelmel, skriver Viborg Stifts Folkeblad.
Det er tredje år i træk, Karup Kartoffelmelfabrik sætter ny produktionsrekord. I 2012/ 2013 blev det til 70.000 ton mel, og sidste år var resultatet 75.000 ton.
Lavere stivelsesprocent
Indholdet af stivelse i kartoflerne er dog ikke steget år for år. Sidste år var stivelsesprocenten således på 18,9. Denne gang ligger den i underkanten af 18,5, og det er klart under gennemsnittet. Indholdet af stivelse er afgørende for, hvor meget mel der kommer ud af kartoflerne.
Når det alligevel blev til produktionsrekord i 2014/2015, skyldes det, at mængden af indkomne og forarbejdede kartofler i den forgangne sæson var 32.000 ton end større end forrige sæson, skriver avisen.
Karup Kartoffelmelfabrik har cirka 250 avlere tilknyttet.