23948sdkhjf

500 romnørder udvælger ny dansk rom

VIP-smagninger er i fuld gang rundt omkring i landet
Den danske romproducent Skotlander Spirits har stor succes med at få hjælp til at finde den helt rigtige smag til en rom, der skal lanceres både på det danske marked og i udlandet.

Skotlander Spirits har inviteret 500 rominteresserede til Danmarks største romafstemning, der foregår på en række såkaldte VIP-smagninger rundt omkring i landet. Billetterne er de fleste steder revet væk.

- Vi har lavet fem forskellige typer af rom, men hvem siger, at vi selv er bedst til at vælge den rigtige rom, der skal på markedet, bemærker Anders Skotlander, der står bag det danske romfirma.

Lanceres i Miami

Alle fem rom er lagrede på egetræsfade, men med vidt forskellige alkoholstyrker, lagringstid og derfor naturligvis også smag. Det er nu op til brugerne at bestemme, hvilken rom der skal i endelig masseproduktion.

Lanceres i Miami
Den rom, der får flest stemmer, bliver sat i serieproduktion som Skotlanders Spirits nye lagrede rom og lanceres på Miami Rum Festival 2015, en festival hvor Skotlander Spirits første rom vandt guldmedalje blandt 130 rom fra hele verden i april 2014.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078