23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mad til Grønland giver eksplosiv vækst hos Senobis

Næstved-firma har fundet en niche i dagligvarer til grønlænderne

Basisvarer til befolkningen i Grønlands mange bygder har skabt et vækstboom for handelsvirksomheden Senobis i Næstved.

I samarbejde med den selvstyreejede grønlandske forretningskæde KNI leverer Senobis basisvarer til befolkningen i Grønlands mange bygder og yderdistrikter - eksempelvis hundefoder, marmelade og havregryn, skriver DR Sjælland

Samarbejdet betyder, at Senobis fremstiller en produktserie på 300 basisvarer til KNI's butikskæde, Pilersuisoq, og konceptet har medført, at medbejderstaben i Næstved siden 2010 er vokset fra to til i dag 36 ansatte.

Varer fremstillet specielt til Grønland

Produktserien, der bærer det grønlandske navn for kvalitet, "Pitsaasut", er fremstillet med varedeklaration på grønlandsk og tilegnet de særlige grønlandske forhold. Den idé fik Senobis-direktør Thomas Skov Nielsen, da han var sælger i chokoladevarer og ofte besøgte Grønland.

- Jeg undrede mig over, at stort set alle varer henne i butikken kun var forsynet med danske varedeklarationer. Det var startskuddet til noget af et eventyr, siger Thomas Skov Nielsen til DR Sjælland.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04