Varde Laks har mere end fordoblet sit bruttoresultat fra 12 millioner kroner i 2013 til 26 millioner i 2014. Det fremgår af det seneste årsregnskab, som også viser et resultat før skat på 11,2 millioner kroner, skriver JydskeVestkysten.
- Vi har fordoblet bruttoresultatet, fordi vi har bygget ud i flere år, og fordi vi hele tiden har fokus på at have den nyeste teknologi, siger medindehaver Thomas Jakobsen til avisen.
Direktør Lisbeth Jakobsen fremhæver, at Varde Laks med den nye teknologi kan byde ind på langt større opgaver end tidligere, hvilket har givet adgang til mange flere internationale kunde
Væksten var ventet allerede i 2013, men da kom store prisstigninger på råvarerne i vejen. Råvarepriserne er fortsat høje, men markedet har ifølge Varde Laks nu vænnet sig til dem, og 2015 tegner til at biive endnu bedre end 2014, skriver JydskeVestkysten..