23948sdkhjf

Ny chokoladefabrik er nu åben

Friis-Holm Chokolade regner med at kunne levere i juli
To gange verdensmester, fire gange europamester og nu med egen chokoladefabrik. Friis-Holm Chokolade har nu åbnet en helt ny fabrik i Lejre Kommune, hvor der således bliver dansk håndværksproduktion af chokolade fra bønne til bar. Fabrikken ventes at være klar med de første plader af indehaver Mikkel Friis-Holms innovative chokolader til juli.

Bearbejdningen af bønner til råchokolade har hidtil været udliciteret til udlandet, men nu er flytningen af produktionen til Danmark altså en realitet.

- I sandhed en festdag

- Hele verden er jeres marked, og I beviser, at det kan lade sig gøre at drive en forretning baseret på kvalitet, nytænkning og med omtanke for mennesker og klode. Men en chokoladefabrik i Lejre Kommune, det er måske ikke lige det kommunens planlæggere eller Væksthus Sjælland havde set komme. Denne dag er i sandhed en festdag for det gode madhåndværk, sagde Lejre-borgmester Mette Touborg ved åbningsreceptionen.

Friis-Holm Chokolades eksplosive udvikling fra produktionen af den første plade i 2008 til VM-guld i 2015, 2014 og 2013 og EM-guld i 2014 ledes af chokolademager og kreativ direktør Mikkel Friis-Holm og direktør Mia Nyegaard.

29 investorer har været med til at rejse kapital til etablering af den nye fabrik.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.105