23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Coop og Thise i samarbejde om økologisk oksekød

Kødet kommer ud i butikkerne til næste år
Annonce

Det økologiske mejeri Thise og mejeriets 70 landmænd går i samarbejde med Coop, skriver dagligvarekoncernen i en pressemeddelelse.

Thise leverer i forvejen det meste af den økologiske mælk, som Coop sælger i sine 1200 butikker.

På en ekstraordinær generalforsamling i denne uge har andelshaverne i Thise besluttet at gå med i projektet, Thise & Ko, og dermed opsige aftalerne med deres nuværende slagteri, og fra næste år kommer det første økologiske oksekød fra Salling og omegn ud i butikkernes kølediske.

Annonce

- Siden vi satte priserne ned på alle vores økologiske varer, er salget steget og udbud og efterspørgsel er ude af balance. Med denne aftale sikrer vi vores kunder en større og stabil tilgang af økologisk dansk oksekød. Vi sikrer landmændene en garanti for afsætning og økonomi i fremtiden. Og ikke mindst sikrer vi fantastiske muligheder for at udvikle helt nye kvalitetsprodukter inden for økologisk kød, siger kategorigruppechef Esben Meier, Coop.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02