Sky-Lights emballage indbragte 4,6 millioner
Indkøring af ny kæmpemaskine gør direktøren stolt
Direktør og ejer Søren Kjær Larsen havde endnu større forventninger, men han erkender over for JydskeVestkysten at overskuddet og en rekordproduktion målt i ton faktisk er imponerende for 2014.
- Vi vidste, fra kolleger/konkurrenter i markedet, at det tager rigtig lang tid at køre nye anlæg ind, men vi troede, vi kunne gøre det hurtigere. Set i bakspejlet er jeg meget stolt af, at vi har formået at komme så langt med indkøring af den nye maskine, samtidig med at vi har øget vores output betydeligt, siger Søren Kjær Larsen til avisen.
Fejlproduktioner
Maskinen er oppe på at producere 500 ton pr. måned, og ved fuld effektivitet skal den op på 750 ton om måneden. Indkøringsperioden har kostet mange ekstraomkostninger på både medarbejdersiden og til ekstra råvarer, da indkøringen også har kostet nogle fejlproduktioner. Maskinen er især købt, fordi den kan laminere to plasttyper sammen i én folie, hvilket der ifølge direktøren er stor efterspørgsel på, da det forbedrer foliens svejse-egenskaber.
Emballagefabrikken har ændret sit regnskabsår, der før gik fra april til april, så det nu følger kalenderåret. I regnskabsåret 2013/14 var overskuddet 9,1 millioner kroner.