23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Toms satser på feinsmecker-chokolade

Toms satser på udvikling af nye produkter inden for den finere ende af chokolade-spektret. Den nye feinschmecker-chokolade kommer dog ikke til at erstatte de klassiske produkter, lover innovationsdirektør.

Hos Toms er chokolade og chili spændende ingredienser sammen, skriver Berlingske Business, der i en række artikler har sat fokus på fremtidens fødevarer.

- De klassiske produkter vil være uforandrede, for de smager jo godt, og selvom der af og til kommer en ny variant ændrer vi ikke på de originale. Det er primært inden for vores high end produkter i toppen af markedet, at vi laver produktudvikling, for det er også her markedet udvider sig, siger innovationsdirektør Lars Christensen til avisen.

Ifølge innovationsdirektøren vil chokoladen derfor i fremtiden opleve en renæssance, hvor man først fokuserer på, at det skal være et kvalitetsprodukt og derefter benytter det i nye sammenhænge og som tilbehør til nye retter.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.163