Løgismose vil hjælpe fødevare-iværksættere
Nyt projekt på Fyn, hvor flere medarbejdere også er på vej
Løgismose fusionerede tidligere på året med Meyers, og samlingen af regnskabsmedarbejderne på Fyn skal ifølge direktøren ses som et tegn på, at virksomheden også gerne vil skabe vækst og job uden for København.
Rugekasse for iværksættere
Samtidig har Løgismose & Meyers indledt et samarbejde med Faaborg-Midtfyn Kommune, som i løbet af kort tid skal skabe en "rugekasse" for iværksættere i fødevarebranchen - noget virksomheden allerede har succes med i et projekt i København.
- Vi vil gerne være fødselshjælpere for mindre fødevareproducenter og -iværksættere, der gerne vil forædle råvarer. Det kunne være én, der havde fundet på en unik måde at tørre eller ryge kød på. Eller det kunne være en særlig drik eller specielle kager. Jeg er sikker på, at mange har idéer og gerne vil, men samtidig er bange for at sætte det hele over styr, siger Steen Aalund Olsen til fyens.dk.