23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danish Crown køber op i Sverige

Handel øger omsætningen med cirka en milliard kroner

De svenske konkurrencemyndigheder har nu godkendt, at Danish Crowns svenske datterselskab KLS Ugglarps kan overtage majoriteten i Dalsjöfors Slakteri ved Borås.

Handlen vil øge Danish Crown-koncernens omsætning med cirka en milliard kroner, oplyser Danish Crown i en pressemeddelelse.

Synergieffekter

- Det er dejligt at få aftalen på plads. Nu begynder arbejdet med at integrere Dalsjöfors Slakteri i Danish Crown-familien og at ensrette vores processer. Samtidig skal vi have identificeret, hvilke investeringer der er nødvendige for at vi kan opnå de synergieffekter, der er det fælles mål med samarbejdet, siger Jonas Tunestål, der er administrerende direktør i KLS Ugglarps.

Danish Crown købte sig ind i KLS Ugglarps i 2007. Både KLS Ugglarps og Dalsjöfors Slakteri slagter svin og kreaturer og har svensk detailhandel som den største aftager.

Fødevarer: De svenske konkurrencemyndigheder har nu godkendt, at Danish Crowns svenske datterselskab KLS Ugglarps AB kan overtage majoriteten i Dalsjöfors Slakteri ved Borås.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|