23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Merrild sælger butikssalget fra

Ny ejer til 40 Merrild Kaffe-ansatte. Italiens koncern overtager kaffe-firmaets salg til butikker.

Kaffe-firmaet bliver splittet op. Italienske Lavazza overtager Merrild Kaffes salg til butikker og med det 40 af de godt 160 ansatte i firmaet.

- Det har været en vemodig proces, hvor et hold er blevet delt, siger administrerende direktør Peter Falk, Merrild Kaffe til fyens.dk og tilføjer, at man skal ud og finde nye lokaler til den udskilte del af kaffe-forretningen.

Med det nye ejerskab følger nye kaffeprodukter ud i butikkerne, ligesom kaffen vil kommer fra Italien. Men navnet forbliver det samme, Merrild.

Det gamle Merrild Kaffe står tilbage med salget til storkunder.

Årsagen til opsplitningen skal findes sidste år, hvor giganterne D.E. Masterblenders 1753 og Mondelez fusionerede. Da det ville Jacobs Douwe Egberts DK en dominerende position på det danske marked krævede EU-Kommissionen, at butikssalget blev udskilt.

Originalartikel: http://www.fyens.dk/erhverv/Vemodigt-Mer...
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156