23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vi må stadig betale mere for mejerivarer

Priserne på mejerivarer rasler ned i Tyskland, men herhjemme fastholder Arla uændrede priser.

Det seneste år er de danske forbrugerpriser på smør og mælk steget henholdsvis 29 pct. og 19 pct., og hverken Arla Foods eller de store detailkæder tør love prisfald, skriver EPN.

- Trods stigende forbrugerpriser og stigende afregningspriser til landmændene har produktionen af mælk været uændret eller faldende i lande som Storbritannien, Frankrig, Rusland, Finland og Sverige. Årsagen er, at prisstigningerne i vidt omfang spises op af øgede omkostninger til renter, energi, lønninger, emballage osv. hos både mejerier og landmænd. Hvis vi sænker priserne, får landmændene ikke dækket denne omkostningsstigning. Det vil få produktionen til at falde og udløse nye prisstigninger, advarer Andreas Lundby, viceadm. direktør i Arla Foods.

Prisnedsættelserne for mælk er i Tyskland 16 - 18 pct., hvilket svarer til en reduktion på næsten en krone. Nedsættelserne begrundes med, at stigende tysk mælkeproduktion og faldende verdensmarkedspriser har medført faldende indkøbspriser.

Kilde: EPN

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|