23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Irma dropper alt mel, der ikke er øko

Kunderne gad alligevel stort set ikke det konventionelle

Øko-toget fortsætter med at buldre frem hos dagligvarekæden Irma, der nu helt har droppet konventionelt mel. Vil man købe mel i Irma, kan man udelukkende vælge mellem forskellige typer økologisk. Der er 40 varianter.

- Vi mener, at vi samlet får det bedste produkt, når det gælder smag og bageevne samtidig med, at det giver den mindste miljøbelastning, når vi vælger økologisk mel – et synspunkt, flertallet af vores kunder deler, siger kædedirektør Jesper Uggerhøj.

De økologiske mel har udgjort 87 procent af det samlede melsalg i Irma, hvor det samlede salg af økologiske varer i år er steget med 15 procent.

Tæt på milepæl

Tidligere har Irma stoppet salget af konventionelle gulerødder, bananer og citroner, og sælger dem i dag udelukkende økologisk.

Samlet er kædens økologi-andel nu tæt på at passere en milepæl på 30 procent, hvilket er cirka fire gange så højt som landsgennemsnittet. Irma har sat som mål at nå 50 procent i 2025, og der er allerede i dag enkelte butikker i kæden, der er ved at nærme sig dette tal.

Irma forventer, at der i løbet af de kommende måneder vil komme flere varer, hvor de konventionelle udfases, og hvor udvalget udelukkende vil være økologisk.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|instance-web02