23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Claus Sørensen A/S udvider med kæmpestort frostlager

På kajkanten i Hirtshals bygger Ajcon i alt 6.000 nye kvadratmeter

Frysehuskæden Claus Sørensen A/S, der driver køle- og frysehuse ikke mindst i tilknytning til de danske fiskerihavne, udvider netop nu med et nyt. kæmpestort frosthøjlager ved kajkanten i Hirtshals.

Projektet består af 4.500 kvadratmeter frosthøjlaget til frosset fisk af forskellig art samt cirka 1.500 kvadratmeter til teknik og sorteringsormåde.

Byggespecialisten Ajcon A/S er totalentreprenør på byggeriet, og det er ikke nogen uvant opgave. Ajcon har specialiseret sig i køl- og frostløsninger til fødevareindustrien og har tidligere leveret flere byggerier til Claus Sørensen, blandt andet i Vejle og Padborg.

- Vores ingeniører og konstruktører arbejder tæt sammen for at kunne udvikle og udarbejde tekniske løsninger til levnedsmiddel- og fødevareindustrien. Køl og frys er helt klart blevet vores spidskompetence, konstaterer Christian Wihrs, direktør og medejer hos Ajcon.

Med et udvidet frostlager i Hirtshals kan Claus Sørensen se frem til endnu mere opbevaringsplads. Afdelingen i Hirtshals er i forvejen Claus Sørensens flagskib inden for pakning af fiskeprodukter og viden om håndtering og forarbejdning af fisk og skaldyr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063