23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mars tilbagekalder stor mængde chokolade i Danmark

Et stykke plastik blev fundet i et stykke chokolade i Tyskland, så nu kaldes produkter tilbage i 55 lande

Chokoladeproducenten Mars tilbagekalder chokoladeprodukter af mærkerne Snickers, Mars, Milky Way og Celebrations i Danmark, efter at et stykke plastic er blevet fundet i et af selskabets produkter i Tyskland.

Det skriver Mars Danmark A/S i en pressemeddelelse.

Først trak chokoladefabrikanten chokolade tilbage fra Tyskland og Holland. Senere tirsdag eftermiddag oplyste Mars, at der også tilbagekaldes chokolade i Frankrig, Storbritannien, Belgien, Italien og Spanien, og siden er mange flere lande, herunder Danmark, kommet til.

Producenten tilbagekalder produkter i 55 lande, og det er chokolade fra pakker med et såkaldt batchnummer, som går fra 549 til 603.

Rødt plastic

Skulle man finde et stykke chokolade med et batchnummer af denne slags, så skal man kontakte Mars Danmark, anmoder virksomheden om.

Et stykke rødt plastik fundet i en enkelt Snickers, som er købt i Tyskland 8. januar, er årsag til den uheldige situation.

Efter at forbrugeren klagede over det røde stykke plastik, blev chokoladebaren sporet tilbage til den hollandske fabrik i Veghel.

- Vi er i øjeblikket ved at undersøge, hvad der er sket, og vi kan ikke garantere, at der ikke er rød plastik i andre produkter fra den samme produktion, sagde Eline Bijveld fra Mars i Holland tidligere tirsdag.

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093