23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Honninghøst reduceret til en tredjedel

Danmarks Biavlerforening må konstatere, at årets honninghøst ser ud til at blive rigtig dårlig. Den samlede høst reduceres med op til en tredjedel.

Baggrunden er, at biavlerne i løbet af foråret måtte konstatere, at bestanden af danske honning-bifamilier faldt fra ca. 80.000 til ca. 50.000, skriver DR penge.

- Der er flere faktorer, der spiller ind og fører til, at det er gået hårdt ud over honningbierne. Først og fremmest har vi haft meget milde vintre. Det er i sig selv ikke godt for honningbierne, mens det til gengæld er godt for snylterne. Det er ikke nyt, at høsten svinger fra år til år, men så ringe som i år kan jeg ikke mindes, det har været, siger Flemming Vejsnæs til DR Penge.

Biavler Søren Perby mærker i stor grad de svære tider på egen krop. Hvor han sidste år høstede i omegnen af ti tons honning fra sine knapt 300 bistader, regner han i år ikke med at høste mere end knapt et ton.

Kilde: DR penge

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078