23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Engelsk nej kan spænde ben for dansk smør

Arla ser problemer for Lurpak, hvis englænderne vil ud af EU
Annonce

Dansk eksport er på spil, når englænderne skal stemme om deres eventuelle fortsatte medlemskab af EU 23. juni.

Eksempelvis kan mejerivirksomheden Arla få sværere ved at eksportere Lurpak-smør til England i tilfælde af et nej, fortæller Arla-direktør for global handel Kasper Thormod Nielsen til DR Østjylland

Annonce

- Hvis konsekvensen af et nej er højere toldafgifter for adgang til den engelske marked, vil det svække vores muligheder for eksport og fordyre vores produkter, siger han.

Arla har dog selv mejerier i England. Briternes mælk og meget af deres ost fra Arla kommer derfor fra en lokal produktion derovre, men smørret kommer i høj grad fra Danmark.

Annonce
Toldmure

Norge, Schweiz og Island står i forvejen uden for EU og har lavet toldmure, som beskytter deres egne landbrug.

Økonomiprofessor Philipp Schröder fra Aarhus Universitet skønner dog, at briterne ikke vil bruge denne mulighed i første omgang.

Annonce

Han tror simpelthen ikke, at englænderne inden for for de første par år kan oparbejde en landbrugssektor, så de kan brødføde sig selv, men på længere sigt vil vi opleve øgede handelsbarrierer for fødevareeksport fra Danmark til England, forudser han.

Annonce

Arla er i øvrigt i gang med at forberede sig på de forskellige scenarier, der kan opstå, hvis englænderne stemmer nej til EU.

Meningsmålingerne siger, at der nærmest er dødt løb mellem ja-og nej-siden.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.108|instance-web02