23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fødevareminister: Frugt og grønt skal datomærkes

Forbrugerne skal have mulighed for at se om det er frisk frugt og grønt, de kommer i indkøbskurven, lyder det fra fødevareminister Eva Kjer Hansen. Producenter kan blive tvunget til at mærke med en plukningsdato.
Annonce

De fleste fødevarer mærkes i dag med ”sidste salgsdato”, men den regel gælder ikke for frugt og grønt. Det skal der laves om på, mener Forbrugerrådet - og fødevareministeren er enig.

- Såfremt det lykkes at få indsat en bestemmelse i forordningen om mærkning med produktionsdato af alle fødevarer, vil der blive taget stilling til, hvordan denne mærkning vil skulle udmøntes for frugt og grønt, og om det i givet fald skal ske ved mærkning med plukningsdato, oplyser Eva Kjer Hansen.

Annonce

Der forhandles i øjeblikket om en revision af de gældende mærkningsregler blandt EU's fødevareministre på baggrund af et forslag fra EU-Kommissionen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: DR Nyheder

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web04