23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danisco frasælger sin biofarmaceutiske forretning

Danisco Venture, Daniscos venturefond, sælger sin ejerandel på 10,6% i Direvo Biotech AG til Bayer HealthCare for 210 mio. euro i kontanthandel.

Denne transaktion bidrager med ca. 100 mio. kr. efter skat til Daniscos resultat og medfører en opjustering af forventningerne til koncernresultatet før aktiebaseret aflønning for 2008/09 fra ca. 900 mio. kr. til ca. 1,0 mia. kr.

Danisco giver en fuld opdatering af forventningerne til 2008/09 i regnskabsmeddelelsen for første kvartal den 18. september 2008.

Danisco Venture har investeret i virksomheder, der er i besiddelse af teknologier af strategisk vigtighed for Danisco A/S.

Styrkelsen af teknologiporteføljen gennem opkøbet af Genencor og Rhodia Food Ingredients har medført, at Danisco Venture nu ikke længere aktivt søger nye investeringer i nye venturevirksomheder, men fortsat vil udvikle de eksisterende porteføljevirksomheder for at maksimere den økonomiske værdi for Danisco.

Kilde: Danisco

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web01