23948sdkhjf

Ølfestival fejrer øllets genfødsel

Copenhagen Beer & Whisky Festival klar til tre sjove dage
Når den nye Copenhagen Beer & Whisky Festival indtager Forum i København de kommende tre dage, sker det ikke mindst for at fejre "øllets genfødsel", som arrangørerne kalder det.

Rigtig mange udenlandske og danske bryggerier måtte dreje nøglen om i forbindelse med, at den europæiske ølbranche i 2008 blev ramt af krise og elendighed. Men ifølge brancheorganisationen Bryggeriforeningen er ølbranchen kommet styrket og positivt forandret ud af krisen, og øl har for alvor genvundet storformen.

Mens mængden af øl, der bliver produceret i Europa, har ligget ret konstant på 400 millioner hektoliter om året siden 2009, så er der sket store strukturelle forandringer i branchen, og det giver anledning til optimisme. På europæisk plan så flere end 1.000 nye bryggerier dagens lys i 2014, og dermed kom antallet af aktive bryggerier i EU op over 7.000 – intet mindre end en fordobling i forhold til før finanskrisen.

I ølbranchen er man ikke bange for at omtale sig selv som en motor for vækst i Europa i de kommende år, og i USA er tendensen den samme; her kan man i dag fremvise over 4.000 bryggerier og stor vækst i såkaldt craft beer. Danmark er fuldt og helt med på den vogn og er ifølge Bryggeriforeningen gået fra 18 til 120 aktive bryggerier siden år 2000.

Seriøs udfordrer til vinen

- I den danske ølbranche tør vi godt lade kapslerne springe. Det skyldes ikke mindst, at øl som kategori i de senere år har taget en del skridt op ad den sociale og kulturelle rangstige og faktisk i dag er en seriøs udfordrer til vinen, når danskerne skal sætte drikkevarer til deres måltider, siger Per Sten Nielsen, kommunikationschef i Bryggeriforeningen.

Og det er ikke nogen tilfældighed, at den nye festival lanceres netop nu, hvor Copenhagen Cooking & Food Festival rundt om i København står for at friste over 100.000 mennesker til mad- og drikkeoplevelser af enhver slags. For branchen ser store muligheder i at koble øllet tættere til maden.

- Måltidet er en anledning til at værdsætte og tale om smag. Hvis vi skal have en samtale i gang om, hvordan øllet smager og opleves, er det derfor oplagt at knytte det til måltidet og maden. Desuden gør de mange nye øl, og den enorme bredde, de repræsenterer rent smagsmæssigt, det faktisk muligt at sætte øl til maden meget på samme måde, som vi har været vant til at bruge vin, påpeger Per Sten Nielsen.

Den nye øl- og whiskyfestival er et supplement til Mikkellers årligt tilbagevendende Copenhagen Beer Celebration og Danske Ølentusiasters festival, der på hver deres måde formår at tiltrække og skabe interesse for nørderiet omkring øl og brygning.

En af udstillerne på Copenhagen Beer & Whisky Festival er Midtfyns Bryghus, hvor Eddie Szweda overtog styringen i 2006:

- Den danske ølbranche har i de senere år formået at skabe et kæmpenavn for sig selv internationalt, og når man er så dygtige som os, må man gerne vise det frem - det er nærmest en forpligtelse, synes jeg. Copenhagen Beer & Whisky Festival har potentialet til at blive Nordens største og mest spændende udstillingsvindue for vores branche, og Midtfyns Bryghus er med på hele rejsen, konstaterer Eddie Szweda.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078