Arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv lancerer et nyt netværk for fødevaregrossister - et netværk, hvor deltagerne løbende kan drøfte
konkrete problemstillinger, som optager medlemmerne og branchen som helhed.
Det skriver Dansk Erhverv på sin hjemmeside.
AnnonceNetværket skal efter planen begynde aktiviteterne næste år, og det skal ifølge Dansk Erhverv også være en læringsplads for nye muligheder og tendenser i branchen, med særligt fokus på engrossalg og fødevarer.
AnnonceOrganisationen peger på, at virksomheder, der håndterer fødevarer, i dag oplever mange forskelligartede udfordringer, lige fra fødevarekontrol fra myndigheder til pres fra forbrugere og virksomheder. Dertil kommer, at nye, digitale muligheder og virksomhedskonstellationer forandrer brancher med hastige skridt.
AnnonceDisse temaer vil løbende blive behandlet i det nye netværk, som mødes to gange om året.
Netværket er for fødevaregrossister, der har et arbejdsgiver- eller full-service-medlemskab i Dansk Erhverv. Det er gratis at deltage.
Annonce Annonce