23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Saltum-bryggeri udvider kildevandsproduktion

Saltum-bryggeri investerer et to-cifret millionbeløb i Carlsbergs kildevandsprodukter og ser frem til at skabe flere arbejdspladser i det nordjyske.
Annonce

De mange penge investeres i robotter til pakkeafdelingen og investeringen udvider produktionen til 30 mio. kildevand om året. Det oplyser produktionschef Klaus Toft over for Nordjyske Stiftstidende:

- Medarbejderstaben i Saltum er i forbindelse med udvidelsen af kildevandsproduktionen udvidet fra fire til seks. Hvis markedet tager godt imod vore nye produkter, bliver der endnu flere arbejdspladser i Saltum, pointerer produktionschefen over for avisen.

Annonce

I forbindelse med udvidelsen satser bryggeriet på helt nye flaskedesign og nye smagsvarianter med fersken og citrus.

Annonce

Nordjyske oplyser desuden, at vandet til de mange Carlsberg-vand kommer fra en kilde lige under Saltum-bryggeriet, som er døbt Kildevæld.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Nordjyske Stiftstidende

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|