Koncernens bruttoomsætning udgjorde i 2008/09 1,81 mia. kr. mod 1,61 mia. kr. året før. Det svarer til en stigning på 12,4 pct. Nettoomsætningen i bryggerivirksomheden steg i perioden med 16 pct., mens nettoomsætningen i fødevareforretningen faldt 3,6 pct.
Resultatet før skat blev på 35,1 mio. kr. mod 16,3 mio. kr. året før. Årets resultat efter skat udgjorde for 2008/2009 25,6 mio. kr. mod 20,1 mio. kr. året før. For bryggerivirksomheden alene blev resultatet før skat blev for bryggerivirksomheden på 30,4 mio. kr. mod 15,9 mio. kr. året før.
- Det samlede salg af øl i Europa har de seneste år været faldende, men salget af læskedrikke er i fortsat vækst. Det stigende salg af læskedrikke skyldes bl.a. produktudviklingen inden for segmentet, som ud over sodavand også omfatter energi- og sportsdrikke, iste og -kaffe, frugtjuicer, mælkedrikke mv. Siden 2000 har markedet for netop disse produkter udviklet sig med tocifrede vækstrater, skriver selskabet i ledelsesberetningen.
Da der stadig er tale om en forholdsvis ny tendens og et relativt lavt udgangspunkt vurderer Harboe, bl.a. på basis af udviklingen i USA, at det fortsatte potentiale er stort,
Harboe forventer et væsentligt forbedret koncernresultat i 2009/2010 i forhold til resultatet for 2008/2009. Der forventes således et resultat før skat i intervallet 55-65 mio. kr.