23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt fra bestyrelseslokaler og direktionsgange

Se hvilke virksomheder med relation til fødevareindustrien, der melder om udskiftninger i bestyrelse eller på ledende poster i denne uge.
GourmetBryggeriet A/S

Tom sand-Kristensen forlader stillingen som adm. direktør. Der er endnu ikke fundet en ny mand til posten.

Bag GourmetBryggeriet står de to stiftere Lars Dietrichsen og Michael Knoth, der også indgår i den daglige ledelse.

Thisted Bryghus

Kr. Richard Møller er udnævnt som administrerende direktør, indtil bestyrelsen har fundet en ny mand til posten.

Thisted Bryghus har pt. 22 øl i sit sortiment og producerer herudover også sodavand og økologisk saft.

Tican a.m.b.a

Ove Thejls vil fremadrettet udgøre direktionen hos Tican i Thisted.

De tre tidligere medlemmer af direktionen, Torben Kock (produktion), Torben Nielsen (salg) og Niels Jørgen Villesen (økonomi) indtræder i en ny 10-mands koncernledelse. Foruden disse tre repræsentanter tiltræder cheferne for Tican’s datterselskaber i koncernledelsen sammen med en nyudnævnt forretningsudviklingschef.

Tican er et andelsselskab, hvis hovedvirke er svineslagteriet i Thisted og afdelingerne i Fjerritslev og Ansager. Årligt slagtes og forædles ca. 1,8 mio. svin, hvoraf 85-90 % af produktionen går til eksport.

Oliver’s Petfood Global

Brian Nielsen er ansat som purchasing & logistics coordinator hos Olivers’ Petfood Global. Han har tidligere været ansat hos Danish Quality Bakery, Deltron Conelec og Unicare.

Oliver’s Petfood producerer hunde- og kattefoder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.135