23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danish Crown har lønproblemer i tysk datterseskab

32 rumænske arbejdere har ikke fået den rigtige løn som ansat på Danish Crown i Oldenburg i Nordtyskland. De er hyret ind af et cypriotisk firma.

Danish Crown sender store mængder danske grise til slagtning på det tyske slagteri i Oldenburg, som er et datterselskab til slagterikoncernen.

Der er penge at spare, for i store dele af den tyske slagteindustri arbejder mange østeuropæere på kontrakter med vilkår, som ligger under overenskomsterne i Tyskland og Danmark.

EU-regler gør lav løn mulig

EU's servicedirektiv giver arbejdsgiverne i for eksempel Tyskland lov til at lade en underentreprenør skaffe den nødvendige arbejdskraft. De bliver ansat af det pågældende firma med betingelser, som er gældende i hjemlandet.

I sagen med Danish Crown er der tale om et cypriotisk firma, som via en mellemmand i Irland har leveret 32 rumænske kolonnearbejdere. Men firmaet Atlanco Limited har ikke holdt ord. I sidste uge henvendte rumænerne sig til de tyske myndigheder, fordi de ikke havde fået løn.

Ifølge den tyske onlineavis Nordwest Zeitung var de lovet 7,50 euro i timen eller lidt over 50 kroner. Men en af rumænerne siger til avisen, at han kun har fået tre euro i timen. 10 andre venter stadig på deres løn fra december.

Overraskende sag

I Tyskland er man vant til et opdelt arbejdsmarked med østeuropæere, som får langt mindre i løn end deres tyske kolleger. Men sagen på Danish Crown overrasker:

- Vi havde faktisk troet, vi havde fået nogenlunde styr på situationen, men det som sker hos Danish Crown i Oldenburg, det er simpelthen ikke i orden, siger Berndt Maiweg, formand for slagterisektionen i det tyske nærings- og nydelsesmiddelarbejderforbund NGG til DR Penge.

Politiet undersøger nu, om det cypriotiske firma overtræder tysk sociallovgivning. Spørgsmålet om lønnen til rumænerne kan dog kun afgøres i det land, hvor firmaet er registreret - altså på Cypern, hvor næppe én eneste af de rumænske slagteriarbejdere nogen sinde har sat sin fod.

- Det er et eksempel på, at servicedirektivet tjener som middel til løndumping af værste skuffe, siger Berndt Maiweg fra NGG.

Forhold skal være i orden

I Danish Crowns hovedkvarter i Randers er sagen kommet på et ubelejligt tidspunkt, hvor slagterikoncernen kræver lønnedgang hos sine ansatte i Danmark med den begrundelse, at det er billigere at få slagtet i Tyskland.

- Vi har bedt om at få dokumentation for, at forholdene er i orden, og hvis de ikke er det, så ophører samarbejdet øjeblikkeligt, siger Anne Villemoes, kommunikationsdirektør i Danish Crown til DR Penge.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web01