23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Slagteriarbejdere har genoptaget arbejdet

Efter et fagligt møde mandag morgen slagtes der nu atter svin ved Horsens
Annonce

Fredag var arbejdet nedlagt på Danish Crowns slagteri ved Horsens i vrede over, at en tillidsmand havde fået en advarsel i kølvandet på afstemningen om ny overenskomst.

Slagteri og ansatte har nu lagt striden bag sig. Efter et fagligt møde tidligt mandag morgen slagtes der atter svin, fortæller TV Syd.

Annonce

For en måned siden strejkede mellem 1.000 og 1.200 slagteriarbejderne på Danish Crown i Horsens og Blans på grund af utilfredshed med den netop indgåede overenskomst.

Annonce

Fredagens faglige møde og efterfølgende arbejdsnedlæggelser har udspring i efterdønninger fra polemikken om den nye overenskomst, som slagteriarbejderne var arge modstandere af. Undervejs var tillidsmand Klaus Olesen en markant aktør i pressen, hvilket Danish Crowns ledelse har påtalt og givet ham en skriftlig advarsel for.

Annonce

Det udløste fredag så nye arbejdsnedlæggelser - men mandag morgen er konflikten bilagt. Danish Crown og slagteriarbejdernes tillidsmand, Klaus Olesen, har bebudet en fælles pressemeddelelse om sagens løsning senere mandag.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03