23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Premiere: Danish Salmon sælger nu landbaseret laks

Laksene fra Hirtshals er for første gang i danske kølediske
Annonce

Lakseopdrætteren Danish Salmon i Hirtshals har fået et gennembrud for virksomhedens laks opdrættet på land: Dagligvarekæden Rema 1000 er netop som den første i Danmark begyndt at sælge Danish Salmons laks, som bliver opdrættet i et kontrolleret miljø i store tanke uden brug af medicin og uden risiko for forurening af de vilde laks.

Annonce

Laksene i Hirtshals er opdrættet i et lukket anlæg, hvor vandet recirkuleres og renses, og hvor iltning og strømforhold ligner dem, der findes naturligt i havet.

- Vores produktion på land belaster miljøet langt mindre end et havbrug og er med til at skabe en sund laks med et højt indhold af de vigtige omega-3 fedtsyrer. Ved hjælp af højteknologi kan vi skabe de rette forhold under opvæksten og anvender de bedste elementer fra forholdene i havet, mens risikofaktorerne elimineres. Det betyder, at laksene produceres i et miljø uden lakselus, uden antibiotika og uden genmodificeret foder, siger Lars Hermes Olsen fra Danish Salmon i en pressemeddelelse.

Annonce

Han glæder sig også over, at lakseproduktionen for nyligt er blevet ASC-certificeret som en bekræftelse på, at laksen er bæredygtigt opdrættet.

Danish Salmon blev etableret i 2012 og slagtede første gang i 2015. Hidtil er laksene udelukkende blevet solgt i USA og nogle få lande i Europa.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|